petak, 28. svibnja 2010.

BOCA SA SALVETOM



Bocu obojamo akrilnom bojom pomoću spužvice. Izrežemo motiv iz salvete i odvojimo dva bijela sloja. Kad je akrilna boja suha na dodir, na bocu nanosimo printani dio salvete pomoću kista i ljepila za salvetnu tehniku. Po želji pojedina mjesta na boci još doslikamo akrilnim bojama. Nakon sušenja bocu prelakiramo lakom za staklo radi bolje postojanosti .

LEPTIR

Tvrđu grafo -foliju stavite preko sheme leptira. Crnom konturom iscrtajte linije leptira. Kad se kontura osuši, popunite prenosivom bojom za staklo između linija konture . Dok je boja još mokra, preko leptira posipajte šljokice u prahu. Nakon sušenja ( oko 24 sata ) izrežite višak grafo-folije oko ruba leptira. Grafo-folija daje čvrstoću leptirovim krilima. Zato nemojte raditi leptira na običnoj foliji sa koje se slika skida. Od komada žice napravite leptiru tijelo i ticala i pričvrstite žicu ispod leptira. Dobit ćete šarenog, trodimenzinalnog leptira koji može krasiti prozor, zavjese, zastor ili luster.
Pozdrav. Jasminka

SUNCOKRETI NA BOCI

Prvo bocu dobro operite alkoholom ( ili sredstvom za čišćenje stakla). Pomoću grafitnog papira prenesite motiv sa papira na staklo. Preko nacrtanih linija nanesite konturu - zlatnu na mjestu gdje će biti latice i crnu konturu na mjestima gdje će biti listovi i sredina suncokreta. Kad se kontura za staklo osuši, popunite prozirnom bojom za staklo mjesta između linija konture. U žutu boju za latice kapnite i malo narančaste. Kad se smeđa boja u sredini suncokreta osuši, istočkajte krug zlatnom konturom. Pozadinu možete obojati po želji. Možete obojati pozadinom cijelu bocu ili samo dio boce. Nakon sušenja (oko 24 sata), bocu možete ispeći radi veće otpornosti. Bocu stavljate u hladnu pećnicu, stavite termostat na 130°C i nakon pola sata od stavljanja, pećnicu ugasite, Otvorite ju i ostavite da se polagano hladi. Hladnu bocu po želji prelakirajte lakom za staklo.

OSLIKAVANJE STAKLA - BOJE ZA STAKLO

 Kad se odlučite slikati na staklu, prvo bi trebali izabrati vrstu boje za staklo. Neke vrste boja su dobre za jedan način slikanja, druge za drugi. Htjela bih vam približiti poznate i manje poznate vrste boja za staklo.
1.DECORLACK ACRYL boja za staklo - pokrivna, neprozirna boja na bazi vode. Brzo sušeća. Ima laka u sebi te su slike sjajne. Pogodna za staklo, drvo, kamen, papir, modelir mase...Dolazi u puno nijansi.Kistove nakon upotrebe oprati u vodi. Otporna na temperaturu do 150°C. Nije otporna na pranje u perilici. Uz ove boje nisu neophodne konture za staklo. Konture služe za ukrašavanje crteža.
2.DECORMAT ACRYL boja za staklo - isto kao i decorlack akrilna boja jedino što slike nemaju sjaja nego su mat.
3.DECORGLAS transparentna boja za staklo - prozirna, sjajna boja za staklo na bazi vode. Oslikano staklo ima izgled mliječnog stakla. Otporna na temperaturu do 150°C. Nije otporna na pranje u perilici. Uz ove boje su potrebne konture za staklo. Kistove je potrebno oprati u vodi.
4.GLASART transparentna boja za staklo - prozirna, sjajna boja na bazi nitro razrjeđivača.Oslikano staklo ima izgled vitraja.Otporna na temperaturu do 150°C. Nije otporna na pranje u perilici. Uz ove boje su potrebne konture za staklo. Kistove nakon upotrebe oprati u nitro razrjeđivaču.
5.PRENOSIVE BOJE ZA STAKLO (Window colour) - to su boje koje se slikaju na prozirnu foliju preko šablona. Prvo nanosimo konturu i nakon sušenja konture popunjavamo ostalim bojama. Crtež sušimo 24 h, skidamo sa folije i poput naljepnice stavljamo na odabranu staklenu površinu.
6.FROST DESIGN - boja na bazi vode s efektom mraza. Nanosi se spužvicom ili kistom na staklenu površinu. Može se nanositi samostalno ili preko šablona za frost boje.Nakon sušenja oslikani predmet peći u pećnici na 160°C i to 30 minuta.Šablone nakon upotrebe oprati pod vodom i može ih se još puno puta koristiti. Frost boje se mogu koristiti kao podloga za salvetnu tehniku.
7.ACRYLYC - akrilne boje na bazi vode. To su boje koje nisu isključivo za staklo, ali ih možemo primjeniti kod oslikavanja stakla. Dolaze u većem pakiranju od decorlack acryl boja za staklo. Akrilne boje su zbog veće količine pogodne za podlogu salvetama kod nanošenja salveta na
staklo. Mogu se nanositi spužvicom, kistom ili slikarskom špahtlom.
8.GRANIT - to je vrsta akrilne boje koja predmetima daje izgled pjeska. Na bazi vode. Ide skoro na sve površine. Može se nanositi kistom ili spužvicom. Kistove oprati pod tekućom vodom jer se zrnca boje zavuku u četkicu kista. Boju nanositi u 2 ili više slojeva.
Osim boja za staklo, kod oslikavanja koristimo i KONTURE ZA STAKLO. To je malo gušća boja u tubi koja se nanosi direktno iz tube stiskanjem. Dolaze u nekoliko osnovnih nijansi:crna, zlatna, srebrna, bakrena, bijela...Kod prozirnih boja za staklo su neophodne, dok kod ostalih boja služe za ukrašavanje crteža. Osim kontura možemo upotrijebiti i METALIC-LINERE. To su konture koje idu na skoro sve površine, uključujući staklo i tekstil. Imaju fini, metalni sjaj nakon sušenja.
GLITERI ili šljokice - služe za dodatno ukrašavanje slika. Mogu biti plastične ili staklene.
GRAFITNI PAPIR - pomaže nam kod prenošenja odabranog motiva. Može biti crni,žuti ili bijeli.
Bilo bi dobro oslikane predmete lakirati radi zaštite, da bi boja bila postojanija, pogotovo kod češćeg pranja.

utorak, 25. svibnja 2010.

BUMBAR


Za izradu bumbara vam je potrebno:
- stiroporne kugle od 7 i 10 cm
- plišana žica crna
- akrilne boje – žuta i crna
- plastične oči – dva komada
- paus papir
- čačkalica
- ljepilo za stiropor
- vješalica za stiroporne kugle („feder“)
- silk ili vrpca
- žuta kuglica
Prvo obojite manju stiropornu kuglu žutom bojom, te veću stiropornu kuglu crno-žutim prugama. Pomoću čačkalice spojite veću i manju kuglu tako da dobijete oblik glave i tijela. Manju kuglu malo odmaknite od veće te stavite ljepila oko čačkalice i vratite nazad manju kuglu. Čačkalica daje dodatnu čvrstoću bumbaru, a ljepilo onemogučava da se glava bumbara okreće oko čačkalice. Plišanu žicu odrežite na šest jednakih dijelova i zabodite u veću kuglu da bi dobili noge bumbara. još dva dijela izrežite za ticala i zabodite u glavu bumbara. Od paus papira izrežite krila. Skalpelom malo zarežite na gornjem dijelu veće kugle na mjestu gdje idu krila i gurnite paus papir unutra. Dodatno možete učvrstiti ljepilom. Zalijepite ukrasne oči i žutu kuglicu za nos. Crnom konturom za staklo ili crnom akrilnom bojom nacrtajte usta i obrve. Na gornjem dijelu veće kugle postavite vješalicu za stiropor. Bumbara objesite pomoću vrpce ili silka. Kako se bumbaru posebno raduju djeca, a stiroporne kugle su lagane, možete ga objesiti na luster u dječjoj sobi ili na prozor. Ovisno o veličini stiropornih kugli, možete napraviti manje ili veće bumbare.